Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał w czwartek 9 stycznia 2025 roku spółce Centralny Port Komunikacyjny decyzję lokalizacyjną, niezbędną do budowy nowego lotniska z węzłem kolejowym.
Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej umożliwi spółce CPK nabycie prawa dysponowania nieruchomościami na cele budowlane, a w następnym kroku złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
– Ubiegły rok był bardzo dobry dla projektu CPK. Wymagał jednak zmian. 12 miesięcy, które minęło od momentu, kiedy go przejęliśmy, zaowocowały ty, że przechodzimy z fazy opowieści do fazy realizacji. To są konkrety. Podchodzimy rzetelnie i z determinacją do tej inwestycji – powiedział dr Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
– Nie boję się powiedzieć, że jest to zarówno największa, jak i najważniejsza decyzja w historii województwa mazowieckiego, obejmująca trzy komponenty: kolejowy, drogowy i ten najważniejszy, czyli lotniskowy. Nie jest to jednak pierwsza decyzja, którą wydaliśmy w kontekście CPK. W najbliższych dniach zostanie opublikowane obwieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej. Kluczowa rzecz po ogłoszeniu decyzji lokalizacyjnej, to fakt, że otwiera drogę do wydania pozwoleń na budowę, czyli de facto przejścia do procesu inwestycyjnego – podkreślił Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki.
– Mamy decyzję lokalizacyjną dla rozpoczęcia budowy najnowocześniejszego lotniska w Europie, które powstanie w środkowej Polsce. Wydanie decyzji lokalizacyjnej jest kluczowym elementem projektu CPK, dlatego bardzo dziękuję wojewodzie za włożony wysiłek i pracę. Mamy ziemię i pieniądze na budowę tego lotniska, teraz otwieramy drzwi do właściwego procesu budowlanego – zaznaczył Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
– Dziękuję pracownikom CPK za przygotowanie aktualizacji wniosku o decyzję lokalizacyjną i pracownikom urzędu wojewódzkiego za współpracę. Niebawem złożymy pierwsze wnioski o pozwolenie na budowę, nad czym intensywnie już pracujemy – zapowiedział dr Filip Czernicki, prezes CPK.
Przypomnijmy, że spółka CPK ogłosiła w 2024 roku niemal 60 postępowań przetargowych na ponad 8,3 mld zł. Podpisała też kilkadziesiąt ważnych umów, a cały rok zakończyła
przyjęciem 31 grudnia przez rząd Programu Wieloletniego CPK, gwarantującego całemu projektowi finansowanie w wysokości ponad 131 mld zł.
Na mniejszościowego inwestora powstającego lotniska centralnego wybrano Polskie Porty Lotnicze (PPL). Dzięki tej decyzji projekt będzie realizowany w oparciu o polski kapitał, przez spółkę mającą największe doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą lotniskową w Polsce i będącą właścicielem m.in. Lotniska Chopina w Warszawie. – Nie sądziłem, że po rządach Prawa i Sprawiedliwości będę musiał przystępować do repolonizacji projektu. Tak, projekt CPK trzeba było repolonizować – dodał Klimczak, nawiązując do porzucenia koncepcji z francusko-australijskim konsorcjum Vinci Airports i AFM Global, jako głównym inwestorem.
Na podstawie analiz z lat 2022-2024 spółka CPK przygotowała także i opublikowała Projekt Strategii Rozwoju Obszaru Otoczenia CPK. Obejmuje on obszar zamieszkały przez ponad 400 tys. mieszkańców, a dzięki współpracy z lokalnymi samorządami, przyczyni się do dynamicznego rozwoju całego regionu.